Vidjeli smo iz pokusa gorenja svijeće pod menzurom da se svijeća ugasila kada se kisik potrošio. Gorenjem je nastao ugljikov dioksid i voda u plinovitom stanju. Plin koji je ostao je dušik.
Dušik je kao i kisik bezbojan ali za razliku od kisika, dušik ne podržava gorenje.
Dušik je kemijski vrlo slabo aktivan, što znači da se teško spaja s drugim elementima, pa ga nazivamo kemijski tromim ili inertnim plinom.
Dušik udišemo zajedno s kisikom i izdišemo zajedno sa ugljikovim dioksidom i vodenom parom.
Dušik se nalazi u mnogim organskim spojevima: mesu, povrću, mlijeku, pa ga nazivamo biogenim elementom.
Biljke ne mogu koristiti elementarni dušik iz zraka već ga dobivaju iz otopljenih dušikovih spojeva u tlu. Kvalitetu tla poboljšavamo dodavanjem umjetnih gnojiva koja sadrže spojeve dušika.
Kako je dušik kemijski trom plin upotrebljava se kao zaštitni plin pri proizvodnji kemijskih spojeva koji se lako spajaju s kisikom. Upotrebljava se i u prehrambenoj industriji za održavanje hrane svježom, npr. čipsa.
Najvažniji spoj dušika je amonijak. U amonijaku je dušik spojen s vodikom.
dušik + vodik → amonijak
Amonijak je plin neugodna, oštra mirisa, iz kojeg se proizvodi tehnički vrlo važna dušična kiselina, eksplozivi i umjetna gnojiva.
Amonijak se koristi i kao rashladno sredstvo u hladnjacima. Francuski kemičar Antoine Lavoisier je dušik nazvao azote prema grčkoj riječi azotikos = beživotan. Hrvatski naziv dušik, ″dušiti″ kazuje također da u tom plinu život nije moguć.
- DUŠIK:
- bezbojan plin
- ne podržava gorenje
- lakši od zraka
- kemijski slabo aktivan plin (trom ili inertan)
- nalazi se u mnogim organskim spojevima (meso, povrće, mlijeko)
- biogeni element
- AMONIJAK:
- najvažniji spoj dušika
- amonijak je plin neugodna, oštra mirisa
- dušik + vodik → amonijak
U zraku koji udišemo ima 78 % dušika, ali ako bi se ta razina znatnije povisila, umrli bismo od gušenja.
Čisti, elementarni dušik industrijski se dobiva frakcijskom destilacijom tekućeg zraka, jer se vrelišta kisika (tv = –183 °C) i dušika (tv = –196 °C) međusobno razlikuju. Frakcijska destilacija je postupak razdvajanja dviju ili više tekućina iz smjese na temelju njihovih različitih vrelišta. Plinoviti dušik transportira se pod tlakom od 200 bara u čeličnim bocama.