Kada se govori o odgovornosti roditelja za djetetovo učenje, važno je područje roditeljskog utjecaja osiguravanje odgovarajućih uvjeta za učenje. To se prije svega odnosi na prikladan radni prostor i odgovarajuću atmosferu za učenje.

Radni prostor je iznimno bitan za uspješno učenje, jer o njemu uvelike ovisi i sposobnost učenika da se pažljivo, usmjereno i bez prekidanja posveti svojim radnim zadacima.

Većina radnih stolova školaraca danas sadržava i računalo. Ono postaje sve značajniji i upotrebljavaniji alat za učenje i uvježbavanje školskog gradiva pomoću korištenja obrazovnih računalnih programa i sadržaja. Kombinacija učenja na klasičan način i učenja pomoću računala pokazala se dobrom i preporučljivom u cilju boljeg razumijevanja i pamćenja gradiva, a takav je rad i dodatno motivirajući za učenike. Kombiniranim učenjem iz raznolikih izvora usvajanje i uvježbavanje nastavnih sadržaja može se bolje prilagoditi individualnim razlikama učenika, čime im se omogućava lakše i uspješnije učenje. Pri organizaciji mjesta za učenje uz pomoć računala potrebno je djetetu osigurati kvalitetan monitor, a oštrinu slike i svjetlinu računalnog ekrana pažljivo podesiti kako mu se oči ne bi naprezale ili iritirale. Potrebna je i odgovarajuća anatomski oblikovana stolica, visinom podešena radnoj plohi, kako bi prilikom tipkanja i korištenja miša uz ispravno držanje tijela ruke djeteta u laktovima bile položene pod pravim kutem. Dijete treba podučiti i nadzirati u ispravnom držanju pred računalom, kao i položaju glave i očiju na odgovarajućoj udaljenosti od računalnog ekrana. Preporučljivo je i svakih pola sata ustati od računala, protegnuti se, istegnuti leđa i udove i nekoliko se minuta prošetati uz duboko disanje.

Mjesto za učenje ne bi smjelo biti zatrpano i neuredno, a okolni prostor potrebno je osloboditi svih nepotrebnih predmeta i uređaja koji mogu odvući pozornost i omesti koncentraciju. Od mjesta učenja potrebno je udaljiti kućne i mobilne telefone, televiziju, CD i MP3/4 playere, radio i druge tehničke uređaje. Radni stol i prostor oko njega potrebno je osloboditi svih suvišnih detalja, a ostaviti samo ono što pomaže tijekom učenja - sat, ploču s rasporedom, ploču za poruke i podsjetnike, čašu s olovkama i bojicama i slično. Pored stola je dobro postaviti policu ili ladice koje će služiti za spremanje knjiga, bilježnica i drugog radnog materijala koji se u datom trenutku ne koristi, ali može zatrebati. Ako tijekom učenja dijete ustaje od radnog stola kako bi otišlo po nešto što mu je potrebno, koncentracija će slabiti. Prostor za učenje trebao bi biti prozračan i zagrijan na ugodnu radnu temperaturu, te zaštićen od ometajućih vanjskih utjecaja kao što su ulična buka i prizori, zadimljenost, glasni zvukovi tehničkih kućnih uređaja, razgovor i prolaženje ukućana i slično.

Od velike je važnosti ispravna osvijetljenost radnog prostora, kako za očuvanje zdravlja i izbjegavanje naprezanje očiju tako i za uspješno učenje i zapamćivanje. Adekvatno osvjetljenje omogućava učeniku da ostane u stanju budnosti i koncentriranosti, čime se postiže lakše, brže i uspješnije učenje i pamćenje. Najbolji je utjecaj prirodnog svijetla, no ukoliko je položaj mjesta za učenje takav da ono nije dostatno radni je stol potrebno osvijetliti kvalitetnom stolnom svjetiljkom koja će osvjetljavati što veću površinu svjetlom najsličnijim dnevnom. Reflektore i neonske svjetiljke bolje je izbjegavati jer zbog svoje jake svijetlosti izazivaju pojačano naprezanje očiju. Svjetlo je potrebno postaviti tako da se ne reflektira od računalnog ekrana, što uz teškoće praćenja sadržaja dodatno napreže i oči.


Renata Đonđ Perković, prof.
 

Izdvojeno